פיזיותרפיה: תיקון קורטיזון המופעל באמצעות סוללות עבור מרפק טניס

מרפק טניס, המונח הרפואי שבו הוא אפיקונדיליטיס לרוחב, הוא פציעה יתר הגורם כאב ודלקת בחלק החיצוני של המרפק. הטיפול הרגיל המומלץ על ידי הרופאים הוא מנוחה, הימנעות פעילות הפגיעה, חבילות קרח ותרופות. פציעות מרפק טניס שלא משתפרים תוך שבועיים עד שלושה שבועות דורשות טיפול נוסף, כגון פיזיותרפיה. הטיפול עשוי לכלול קורטיזון, שהוא סטרואיד אנטי דלקת. טיפול הנקרא iontophoresis משתמש במערכת העברת תרופות המופעלת באמצעות סוללות המשתמשת בתיקוני קורטיזון או בתרופות אחרות.

מרפק טניס

מרפק טניס משפיע על שחקני טניס ואחרים – כגון ציירים, שרברבים, נגרים, טבחים ומשתמשי מחשב – העוסקים בפעילויות הדורשות התכווצויות חוזרות ונשנות של שרירי האמה המניעים את הזרוע התחתונה, את היד ואת היד. הצירים חוזרים יכולים לגרום דלקת או דמעות קטנות בגידים המחברים את השרירים לעצמות המרפק. התסמינים כוללים החמרה בכאב והחלשת האחיזה. תנועות אחיזה או פיתול גורמות לכאב להקרין מחלקו החיצוני של המרפק ולאורכו של האמה אל גב היד.

קורטיזון

בעוד תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידים כגון אספירין ואיבופרופן מפחיתים כאב ודלקת הנגרמים על ידי מרפק טניס, רופאים רושמים לפעמים זריקות קורטיזון או טלאים במקרים חמורים יותר. קורטיזון חוסם את הגוף משחרור חומרים הגורמים לדלקות. התיקון cortisone, שהוא למעשה שימוש דבק קרום ב Iontophoresis, משמש כדי לספק את התרופה דרך העור באתר הפציעה.

Iontophoresis

Iontophoresis משתמש קרום דבק, או תיקון cortisone, אשר מינון קורטיזון מוחל. אלקטרודות של כסף כלוריד ואבץ מוטבעים בקרום. המדבקה מוצמדת בצורה אחידה ואחידה לעור, ומכונה קטנה של גנרטור מחוברת לאלקטרודות. יחידת הגנרטור הנוכחית אינה נדרשת עבור אלקטרודות תיקון עצמי נייד, אשר משתמשים במערכת אלקטרודה כפולה החדר. המערכות הניידות, המופעלות כאשר נוצר קשר בין הפתרונות מלוחים ופתרונות טיפול באלקטרודות, זמינות במערכות בנות 12 שעות ו -24 שעות.

טיפול תיקון

במהלך הטיפול iontophoresis, זרמים חשמליים לנסוע דרך התיקון לתוך העור. זרמים חשמליים כוח מולקולות טעונות לתוך העור דרך הרקמות תת עורית. כמות זרם חשמלי המשמש מבוססת על גודל השטח של משטח קרום חדיר למחצה. הטיפול גם מגביר את זרימת הדם באזור הטיפול עד שעה אחת ויכול לגרום פריחה קלה ואדמומיות של העור לאחר הטיפול. למרות ששניים עד שלושה טיפולי iontophoresis עשויים להידרש לפני ההקלה על הכאב, רוב החולים מדווחים על הקלה באותו יום, על פי כתב העת המקוון “Rehab Management”.

שיקולים

האפקטיביות של יונתופורזה תלויה בהכנה נכונה של אתר הטיפול ויישום נכון של תיקון הממברנה. עור כוויות ו גירוי הם הנפוצים ביותר דיווחו בעיות. אמפרג המשמש לטיפול צריך להיות מופחת אם החולה חווה רגשות העולים על עקצוץ קל באתר הטיפול. Iontophoresis יעילה כטיפול מוקדם כדי לשלוט בכאב מפגיעות יתר, נמנעת מתופעות הלוואי המצויות בתרופות אורליות ומסייעת למטופלים לעסוק בפיזיותרפיה אגרסיבית יותר. מטופלים המשתמשים במערכות מדווחים על מספר תופעות לוואי.